Bobtnání

Bobtnání všeobecně označuje proces zvětšování objemu určité látky nebo materiálu při namočení do kapaliny. Kapalina přitom postupně proniká do všech pórů zasaženého materiálu a na jeho skelet působí prostřednictvím bobtnací síly bobtnací tlak. Při prudkých změnách vlhkosti může dojít až k prasknutí materiálu.

Bobtnání pryží
K bobtnání pryží může dojít již při výrobě – při namáčení surové kaučukové směsi ve vodě nebo chemických roztocích, při vytvrzování v důsledku chemických reakcí mezi kaučukem a vulkanizačními látkami, také při chemické expozici nebo působení tepla v různých prostředích, ale rovněž při konečném použití vlivem vody a dalších kapalin.

Hlavní příčinou bobtnání pryží při kontaktu s kapalinou je „pohlcování“ kapaliny samotnou pryží – může se jednat o chladicí kapalinu, olej, vodu apod. Vlivem bobtnání se pryž zmenší nebo zvětší a změní se její tvrdost – dochází ke změkčení nebo ztvrdnutí. Chování konkrétní pryže při kontaktu s kapalinou lze v našem sortimentu vyčíst z Technické dokumentace konkrétního produktu.

Protože je pryž většinou používána jako těsnicí prvek určitého systému, je nezbytné, aby u ní docházelo k minimálním změnám.

Měření bobtnání u pryží odolných olejům je klíčový prvek pro zajištění bezpečnosti a funkčnosti těsnění v průmyslových aplikacích. Zvýšení tvrdosti pryže nebo snížení objemu těsnění by mohlo způsobit selhání funkce těsnění, to by zapříčinilo selhání stroje a v konečném důsledku může dojít až ke zranění obsluhy nebo vzniku havárie s ekologickými škodami.


Průběh testování našich pryží na jejich chování při kontaktu s kapalinou, které se uskutečnilo přímo u výrobce, vzájemné porovnání a nejlepší hodnoty v rámci tohoto testu uvádíme v článku Vliv oleje na pryže.

V našem sortimentu naleznete jak tlakosací hadice, které jsou speciálně konstruovány pro dopravu hydraulických olejů, tak i těsnicí pryže, vhodné pro výrobu plochého těsnění a odolávající různým druhům olejů.